Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, 7x8, White, Lemon & Lime Blossom, 35/Canister, 3/PK, 4 PK/CT
Manufacturer Number: 19200-82159
Number: RAC-82159
Add item to cart:
$93.26
/ Case
in stock
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RAC-82159 |
| Description: | LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, 7x8, White, Lemon & Lime Blossom, 35/Canister, 3/PK, 4 PK/CT |
| Additional Information: |
Bleach- and alcohol-free, premoistened disinfecting wipes. Each thick, pre-moistened wipe kills 99.9% of viruses and bacteria on hard nonporous surfaces when used as directed. Ideal for cleaning, disinfecting and deodorizing. Use on kitchen counters, appliances, stove tops, cabinets, floors, garbage cans, toilet exteriors, bathtubs and sinks.Includes 3 canisters of 35 wipes each |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 82159 |
| Manufacturer Name: | Reckitt Benckiser |
| Case count | 4 Package |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 47131502 |
| Keywords | Cleaning, Cloths, Deodorizing Wipes, Disinfecting Wipes, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Maintenance, Pre-Moistened Wipes, Sanitizing Wipes, Sponges, Swabs, Towelettes, Towels & Wipes, Towels & Wipes-Wet Wipes |
| Applicable Material | Wood |
| Compliance Standards | California Proposition 65 Compliant |
| Chemical Compound | Alkyl (50%C14, 40%C12, 10%C16) dimethyl benzyl ammonium chlorides |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 35 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Case Count | 4 Package |
| Dirt Types | Virucidal |
| Color(s) | White |
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Length | 8" |
| Material(s) | Cloth |
| Width | 7" |
| Application | Toilets |
| Number of Plies | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Scent | Lemon & Lime Blossom® |
| Packaging | Canister |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Unit Pack: | 4 |
| Pack: | 4/Case |
| Density: | 15.33231 |
| Height: | 3.2 |
| Length: | 9.6 |
| Shipping Dimensions: | 9.6" x 8.5" x 3.2" |
| Upc Code: | 019200821599 |
| Case Cube: | 0.15001 |
| Weight: | 2.3 |
| Width/Diameter: | 8.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 3 |
| Pack: | 3/Package |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 13.4253 |
| Height: | 8.8 |
| Length: | 13.6 |
| Shipping Dimensions: | 13.6" x 9.1" x 8.8" |
| Upc Code: | 10019200821596 |
| Case Cube: | 0.73071 |
| Weight: | 9.81 |
| Width/Diameter: | 9.1 |








