Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Clorox® Healthcare® Germicidal Wipes, 12 x 12, Unscented, 110/Canister, 2 Canisters/Case.
Manufacturer Number: 30358
Number: 601-713
Safety Data Sheets:
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 601-713 |
| Description: | Clorox® Healthcare® Germicidal Wipes, 12 x 12, Unscented, 110/Canister, 2 Canisters/Case. |
| Additional Information: |
Hospital-grade disinfectant is EPA-registered to kill a total of 51 microorganisms, including all ESKAPE pathogens (E. faecium, S. aureus, K. pneumonia, A. baumannii, P. aeruginosa, E. aerogenes) in 30 seconds, Norovirus in one minute and TB and C. difficile in three minutes. Ready-to-use wipes are widely used throughout U.S. hospitals. Tested for surface safety on common healthcare equipment. Towel/Wipe Type: Cleaner/Detergent Wet Wipe; Application: Hospitals; Nursing Homes; Medical Facilities; Applicable Material: Acrylic; Ceramic; Chrome; Fiberglass; Glass; Metal; Plastic; Tile; Vinyl; Wood; Material(s): Non-Woven Fiber.
|
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 30358 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Hazardous: | No |
| Brand | Clorox® |
| Size | 12" x 12" Wipe |
| Case count | 2 Canisters |
| Network category | Chemicals |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 47131502 |
| Keywords | Cleaning, Cloths, Disinfectants, Disinfecting, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Maintenance, Sponges, Swabs, Towelettes |
| Applicable Material | Wood |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 110 |
| Application | Medical Facilities |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Packaging | Canister |
| Number of Plies | 1 |
| Width | 12 |
| Towel/Wipe Type | Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Non-Woven Fiber |
| Dirt Types | Viruses |
| Case Count | 2 Canisters |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Disclaimer Statement | For Healthcare Only |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wip |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | EPA Registered |
| Length | 12 |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 18.50575 |
| Height: | 8.44 |
| Layer Quantity: | 10 |
| Length: | 18.6 |
| Pallet Quantity: | 50 |
| Shipping Dimensions: | 18.6" x 9.6" x 8.44" |
| Upc Code: | 10044600303588 |
| Case Cube: | 0.87 |
| Weight: | 16.1 |
| Width/Diameter: | 9.6 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 2 |
| Pack: | 2/Case |
| Density: | 23.10713 |
| Height: | 7.6 |
| Length: | 8.9 |
| Shipping Dimensions: | 8.9" x 8.9" x 7.6" |
| Upc Code: | 044600303581 |
| Case Cube: | 0.34838 |
| Weight: | 8.05 |
| Width/Diameter: | 8.9 |

0




