Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh High-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.2" 20.6" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL41ME10B
Number: ALE-EL41ME10B
Add item to cart:
$498.34
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL41ME10B |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh High-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.2" 20.6" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Multifunction mechanism with seat glide allows back angle adjustment relative to seat, adjustable tilt (free floating or infinite locking positions) and forward tilt. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL41ME10B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $576.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | ALERA, Alera®, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Overall Depth Maximum | 27.2" |
| Overall Width Minimum | 24" |
| Seat Color | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Overall Width Maximum | 27.7" |
| Overall Height Minimum | 40.1" |
| Seat Height Minimum | 17.2" |
| Knee Tilt | Yes |
| Asynchronous Control | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material | Premium Fabric |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Distance Between Arms | 16.3" to 18.1" |
| Armrest Color | Black |
| Back Height Minimum | 24.8" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Height Maximum | 46.4" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Multi-Task Control | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Back Height Maximum | 26.4" |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 21.7" |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Color Family | Black |
| Arms Included | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Height Maximum | 20.6" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Posture Lock | No |
| Back Width Maximum | 18.4" |
| Seat Width Maximum | 19.6" |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.84728 |
| Height: | 16.54 |
| Length: | 28.35 |
| Shipping Dimensions: | 28.35" x 25.2" x 16.54" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.83826 |
| Weight: | 60.5 |
| Width/Diameter: | 25.2 |





