Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.7" 21.4" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL4215
Number: ALE-EL4215
Add item to cart:
$486.33
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL4215 |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.7" 21.4" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Multifunction mechanism with seat glide allows back angle adjustment relative to seat, adjustable tilt (free floating or infinite locking positions) and forward tilt. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL4215 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $609.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters, Elusion, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Overall Width Maximum | 27.2" |
| Seat Surface Material Family | PU Leather |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 21.7" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Armrest Color | Black |
| Seat Height Minimum | 17.7" |
| Overall Depth Maximum | 27.4" |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Width Maximum | 19.6" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Distance Between Arms | 16.2" to 18" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Surface Material | PU Leather |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Height Maximum | 23.4" |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Arms Included | Yes |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Back Width Maximum | 18.9" |
| Seat Height Maximum | 21.4" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Minimum | 26" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Asynchronous Control | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Minimum | 27.17" |
| Overall Height Maximum | 43.3" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Minimum | 37.5" |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Surface Material | Mesh |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.94692 |
| Height: | 16.7 |
| Length: | 26.6 |
| Shipping Dimensions: | 26.6" x 25.0" x 16.7" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.42679 |
| Weight: | 57.5 |
| Width/Diameter: | 25.0 |





