Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.6" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL42B18
Number: ALE-EL42B18
Add item to cart:
$415.41
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL42B18 |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.6" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Ergonomic design adjusts to fit multiple users. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL42B18 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $521.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Elusion Series, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Distance Between Arms | 17.1" to 18.9" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Color Family | Black |
| Overall Width Minimum | 25.25" |
| Armrest Color | Black |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Depth Maximum | 19.1" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 18.3" |
| Arm Height From Seat | 5.88" to 8.63" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Dual-Action Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Height Minimum | 17.9" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 28.2" |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Height Maximum | 43.7" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Posture Lock | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Back Height Maximum | 24.1" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Width Maximum | 19.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Depth Maximum | 26.9" |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Color | Black |
| Seat Height Maximum | 21.6" |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Minimum | 37.4" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.37452 |
| Height: | 16.25 |
| Length: | 26.25 |
| Shipping Dimensions: | 26.25" x 25.0" x 16.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.91079 |
| Weight: | 49.5 |
| Width/Diameter: | 25.0 |





