Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.8" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL42BME10B
Number: ALE-EL42BME10B
Add item to cart:
$359.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL42BME10B |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.8" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Ergonomic design adjusts to fit multiple users. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL42BME10B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $423.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 21.8" |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 18.7" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Minimum | 37.7" |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Overall Width Minimum | 27.8" |
| Distance Between Arms | 17.17" to 18.15" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Surface Material | Mesh |
| Color Family | Black |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Asynchronous Control | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Width Maximum | 15.2" |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Base/Frame Color | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Overall Width Maximum | 27.76" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Overall Height Maximum | 44" |
| Back Height Maximum | 24.8" |
| Back Height Minimum | 22.24" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Width Maximum | 19.6" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Height Minimum | 17.9" |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.57923 |
| Height: | 16.1 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 24.4" x 16.1" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.91079 |
| Weight: | 50.71 |
| Width/Diameter: | 24.4 |





