Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.7" 21.4" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL42ME10B
Number: ALE-EL42ME10B
Add item to cart:
$513.94
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL42ME10B |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 275 lb, 17.7" 21.4" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Multifunction mechanism with seat glide allows back angle adjustment relative to seat, adjustable tilt (free floating or infinite locking positions) and forward tilt. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | EL42ME10B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Elusion, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Height Maximum | 23.4" |
| Overall Height Maximum | 43.3" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Color | Black |
| Asynchronous Control | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Overall Height Minimum | 37.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Minimum | 17.7" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Seat Surface Material | Premium Fabric |
| Overall Width Minimum | 24" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Height Minimum | 21.1" |
| Distance Between Arms | 16.2" to 18" |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Color | Black |
| Seat Height Maximum | 21.4" |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Dual-Action Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Width Maximum | 19.6" |
| Overall Depth Maximum | 27.4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 18.8" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Depth Maximum | 21.7" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Width Maximum | 27.2" |
| Overall Depth Minimum | 26" |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Arms Included | Yes |
| Posture Lock | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.95923 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 25.0" x 15.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.27286 |
| Weight: | 56.2 |
| Width/Diameter: | 25.0 |





