Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Etros Series High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 18.11" 22.04" Seat Height, Black
Manufacturer Number: ET4117B
Number: ALE-ET4117B
Add item to cart:
$508.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-ET4117B |
| Description: | Alera® Etros Series High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 18.11" 22.04" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
A modern classic is the smart choice for your office. Breathable mesh back with cushioned mesh fabric seat. Adjustable lumbar support. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knee. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | ET4117B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Overall Depth Maximum | 26.96" |
| Armrest Color | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Back Color | Black |
| Overall Height Minimum | 40.94" |
| Arm Height From Seat | 7.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting, Executive & Management, General Office & Task |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Seat Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Overall Height Maximum | 44.88" |
| Seat Depth Maximum | 18.89" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Width Maximum | 21.25" |
| Base/Frame Color | Black |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Width Maximum | 27.16" |
| Back Height Maximum | 24.21" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Knee Tilt | No |
| Distance Between Arms | 20.47" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 22.04" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.41499 |
| Height: | 12.8 |
| Length: | 29.52 |
| Shipping Dimensions: | 29.52" x 25.78" x 12.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.63723 |
| Weight: | 41.8 |
| Width/Diameter: | 25.78 |





