Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Molded Resin Folding Chair Supports Up to 225 lb, 18.19" Seat Height, White Back, Dark Gray Base, 4/Carton
Manufacturer Number: FR9402
Number: ALE-FR9402
Add item to cart:
$229.13
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-FR9402 |
| Description: | Alera® Molded Resin Folding Chair Supports Up to 225 lb, 18.19" Seat Height, White Back, Dark Gray Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Classic chair for all occasions. Great for indoor and outdoor use. Contoured seat and back for maximum comfort. Powder coated steel frame resists corrosion and provides exceptional strength. Folds flat for compact storage. Non-marring foot caps protect surfaces. Perfect for quick setups with large groups, indoors or out. Contoured, molded resin seat and back for ergonomic comfort. Heavy-duty steel frame features a corrosion-resistant powder-coat finish. Folds flat for compact storage. Non-marring foot caps protect floor surfaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | FR9402 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $272.00 |
| Case count | 4 Each |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Folding, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 18.54" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 15.28" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 18.19" |
| Case Count | 4 Each |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 15.75" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Knee Tilt | No |
| Back Color | White |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material | Resin |
| Posture Lock | No |
| Color Family | White |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 18.03" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Base/Frame Color | Dark Gray |
| Overall Height Maximum | 30.94" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Weight Capacity | Supports Up to 225 lb |
| Seat Surface Material | Resin |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Depth Maximum | 20.16" |
| Back Height Adjustment | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Color | White |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Caster/Glide Details | Four Rubber End-Cap Glides |
| Global Product Type | Multipurpose Folding Chairs |
| Multi-Task Control | No |
| Back Height Maximum | 16.22" |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.19373 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 42.5 |
| Shipping Dimensions: | 42.5" x 18.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 50042167960334 |
| Case Cube: | 5.00506 |
| Weight: | 31.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.19373 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 42.5 |
| Shipping Dimensions: | 42.5" x 18.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 042167960339 |
| Case Cube: | 5.00506 |
| Weight: | 31.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |





