Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Fraze Executive High-Back Swivel/Tilt Bonded Leather Chair Series Supports 275 lb, 17.71" to 21.65" Seat Height, Black
Manufacturer Number: FZ41LS10B
Number: ALE-FZ41LS10B
Add item to cart:
$461.98
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-FZ41LS10B |
| Description: | Alera® Fraze Executive High-Back Swivel/Tilt Bonded Leather Chair Series Supports 275 lb, 17.71" to 21.65" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Ultra-soft cushions, side bolsters and lumbar bolsters for maximum support. Plush, thickly padded headrest and arm rests. Soft touch bonded leather upholstery for style and comfort. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knees for improved circulation. Five-star base with casters for easy mobility. Ultra-soft cushions, side bolsters and lumbar bolsters for maximum support. Plush, thickly-padded headrest and arm rests. Soft bonded leather upholstery for style and comfort. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | FZ41LS10B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Arms Included | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Casters |
| Distance Between Arms | 21.85" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Overall Width Maximum | 27.95" |
| Seat Depth Maximum | 20.07" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Overall Height Maximum | 45.47" |
| Seat Height Minimum | 17.71" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 20.86" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 32.28" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arm Type | Padded Loop |
| Armrest Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Height Maximum | 27.16" |
| Posture Lock | No |
| Seat Width Maximum | 21.25" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Minimum | 41.73" |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Seat Height Maximum | 21.65" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Height From Seat | 8.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Armrest Material | Bonded Leather, Polypropylene |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Color | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.8918 |
| Height: | 14.8 |
| Length: | 29.7 |
| Shipping Dimensions: | 29.7" x 25.8" x 14.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.56288 |
| Weight: | 45.23 |
| Width/Diameter: | 25.8 |





