Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Interval Series Swivel Task Stool Supports 275 lb, 23.93" to 34.53" Seat Height, Graphite Gray Seat/Back, Black Base
Manufacturer Number: IN4641
Number: ALE-IN4641
Add item to cart:
$356.42
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-IN4641 |
| Description: | Alera® Interval Series Swivel Task Stool Supports 275 lb, 23.93" to 34.53" Seat Height, Graphite Gray Seat/Back, Black Base |
| Additional Information: |
Back height adjustability. Molded plastic shell resists impact. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Adjustable footring for optimal feet positioning. Five-star base with casters for easy mobility. Optional arms sold separately. Compact and comfortable—Ideal for all-day seating in tight spaces. Molded plastic, impact-resistant shell. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Back height adjustment for optimal lumbar support. Durable upholstery designed to resist abrasions and fading. Optional Arms sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | IN4641 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $424.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Minimum | 18.5" |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Color Family | Gray |
| Back Surface Material | 100% Acrylic |
| Seat Depth Maximum | 15.74" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 16.53" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Dual-Action Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Height Minimum | 23.93" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 27.16" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Height Maximum | 51.57" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Posture Lock | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Arms Included | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Graphite Gray |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| For Use With | Alera® Optional Height-Adjustable, Fixed-Height T-Arms |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Back Height Maximum | 19.29" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Optional Arms sold and shipped separately. |
| Seat Width Maximum | 18.11" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29.13" |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Color | Graphite Gray |
| Seat Height Maximum | 34.53" |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Surface Material | 100% Acrylic |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Overall Height Minimum | 41.73" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.7454 |
| Height: | 12.99 |
| Length: | 26.97 |
| Shipping Dimensions: | 26.97" x 25.79" x 12.99" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.22875 |
| Weight: | 35.27 |
| Width/Diameter: | 25.79 |





