Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Under Cabinet LED Lamp Strip 24w x 2d 2.88h, Black
Manufacturer Number: LEDUC24B
Number: ALE-LEDUC24B
Add item to cart:
$126.00
/ Each
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-LEDUC24B |
| Description: | Alera® Under Cabinet LED Lamp Strip 24w x 2d 2.88h, Black |
| Additional Information: |
Add light to any worksurface with convenient, undermount LED lights. Mounts under hutches, cabinets, or on walls. Modern touch-sensitive dimming—1-2-3-off. Rotating frame swivels 360° for fast quick re-direction of the light. 8-watt surface-mount LEDs have an average rated life of 20,000 hours. Mounting hardware kit includes screws, anchors, and double-sided tape. Attractive black matte finish. Includes AC adapter/LED driver with 70" long cord. Add light to any worksurface with these handy undermount LED lights. Mounts under hutches, cabinets, or on walls. Modern touch-sensitive dimming—1-2-3-off. Rotating frame swivels 360° for fast quick re-direction of the light. 8-watt surface-mount LEDs have an average rated life of 20,000 hours. Mounting hardware kit includes screws, anchors and double sided tape. Attractive black matte finish. Includes AC adapter/LED driver with 70" long cord. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | LEDUC24B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $126.00 |
| Supplier categories | Furniture, Room Accessories, Lamps |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 39111507 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Alera, Furnishings, Illumination, Incandescent, LED, Lamp, Light, Lighting, Lights, Luminescence |
| Global Product Type | Cabinet Lamps |
| Bulb Wattage | 8 W |
| Light Type | LED |
| Width | 24" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Lamp Shade Color | Black |
| Lamp Shade Material | Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | ETL Certified |
| Height | 2.88" |
| Cord Length | 70" |
| Depth | 2" |
| Switch Type | Touch |
| Bulb Included | Yes |
| Plug Type | 2 Prong |
| Switch Settings | Four-Level |
| Base Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 7.61051 |
| Height: | 2.56 |
| Length: | 27.56 |
| Shipping Dimensions: | 27.56" x 3.54" x 2.56" |
| Upc Code: | 042167200381 |
| Case Cube: | 0.14454 |
| Weight: | 1.1 |
| Width/Diameter: | 3.54 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.01968 |
| Height: | 13.58 |
| Length: | 28.74 |
| Shipping Dimensions: | 28.74" x 15.15" x 13.58" |
| Upc Code: | 50042167200386 |
| Case Cube: | 3.42181 |
| Weight: | 24.02 |
| Width/Diameter: | 15.15 |





