Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Madaris Series Bonded Leather Guest Chair with Wood Trim Legs 25.39" x 25.98" 35.62", Black Seat/Back, Mahogany Base
Manufacturer Number: MA43ALS10M
Number: ALE-MA43ALS10M
Add item to cart:
$481.01
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-MA43ALS10M |
| Description: | Alera® Madaris Series Bonded Leather Guest Chair with Wood Trim Legs 25.39" x 25.98" 35.62", Black Seat/Back, Mahogany Base |
| Additional Information: |
A statement guest chair that feels as good as it looks. Soft touch, black bonded leather upholstery is easy-to-clean. Padded armrests for comfort. Stylish and durable solid wood frame. Ideal for lobbies, waiting room, or additional office seating. Perfect for executive, conference and general office use. Luxurious soft touch black bonded leather upholstery. Padded armrests for comfort. Mid-range knee tilt feature keeps your feet on the floor as you recline at a more relaxed angle. Distinctive bonded leather padded mahogany arms and five-star base with easy rolling casters. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MA43ALS10M |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $543.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Overall Depth Maximum | 25.98" |
| Seat Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 21.25" |
| Base/Frame Color | Mahogany |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Distance Between Arms | 20.27" |
| Armrest Material | Bonded Leather, Wood |
| Back Height Maximum | 22.64" |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Overall Width Maximum | 25.39" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 20.47" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Height Maximum | 17.32" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | Yes |
| Caster/Glide Details | Four Leveling Glides |
| Overall Height Maximum | 35.62" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Armrest Color | Black/Mahogany |
| Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Arm Height From Seat | 8.75" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Color Family | Black |
| Seat Depth Maximum | 18.5" |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arm Type | Padded Loop |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.48363 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 30.3 |
| Shipping Dimensions: | 30.3" x 25.2" x 13.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.74438 |
| Weight: | 31.5 |
| Width/Diameter: | 25.2 |





