Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Carry-all Cart/Mail Cart Mail Metal, 1 Shelf, Bin, 34.88" x 18" 39.5", Silver
Manufacturer Number: MC3518SR
Number: ALE-MC3518SR
Add item to cart:
$241.35
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-MC3518SR |
| Description: | Alera® Carry-all Cart/Mail Cart Mail Metal, 1 Shelf, Bin, 34.88" x 18" 39.5", Silver |
| Additional Information: |
Ideal mobile carry-all cart. Use to haul mail, packages, boxes, boxes of files around the office. Top basket can accommodate letter- and legal-size hanging folders. Sturdy bottom basket for larger packages and bulk goods. Heavy-duty metal tubing and wire withstands constant use. Commercial grade 4" casters with two locking. Snaps together in minutes without tools. Ideal mobile carry-all cart. Use to haul mail, packages, boxes, books or files around the office. Top basket can accommodate letter- or legal-size files with included adjustable file rods. 7" deep top basket. Sturdy bottom basket with 4" raised sides to prevent larger items from sliding off during transport. Heavy-duty metal tube and wire construction resists scratches and withstands constant use. Commercial grade 4" casters with two locking. Snaps together in minutes without tools. Shelf and basket height adjustable in 1" increments. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MC3518SR |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101715 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Carts & Stands, Carts & Stands-Mail Cart |
| Caster/Wheel Size | 4" |
| Power Management Indicator | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Global Product Type | Mail Carts |
| Bin Color(s) | Silver |
| Lock | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Color(s) | Silver |
| Caster/Wheel Material | Nylon |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Number of Wheels | 4 |
| Handle Quantity | 2 |
| Bin Quantity | 1 |
| Height (Max) | 39.5" |
| Number of Drawers | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width | 34.88" |
| Color Family | Silver |
| Overall Material Type | Metal |
| Door Quantity | 0 |
| Maximum Weight Capacity | 500 lb |
| Material(s) | Steel |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| Overall Depth | 18" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.5276 |
| Height: | 9.06 |
| Length: | 39.17 |
| Shipping Dimensions: | 39.17" x 18.5" x 9.06" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.79935 |
| Weight: | 28.6 |
| Width/Diameter: | 18.5 |





