Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Envy Series Mesh High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16.88" 21.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: NV41B14
Number: ALE-NV41B14
Add item to cart:
$497.45
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-NV41B14 |
| Description: | Alera® Envy Series Mesh High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16.88" 21.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Executive high-back has swivel tilt with lock and tension control for exceptional ease of use. Breathable mesh back conforms to the upper body for additional comfort. Easy to reach and simple to understand controls. Adjustable-height and width arms move up and down, as well as, toward and away from the body to adapt to various body sizes. Lumbar adjustment adapts to support the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright tilt lock secures the chair in the full upright position for additional support. 360-degree swivel provides easy of movement in any direction. Crisp visual design and a variety of ergonomic adjustments at an irresistible price. Contoured seat cushion with waterfall edge helps relieve pressure on legs. Adjustable-height and -width arms move up and down, as well as toward and away from the body to adapt to various body sizes. Lumbar adjustment supports the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NV41B14 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $801.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Envy, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Distance Between Arms | 17.75" to 20.25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Depth Maximum | 20.5" |
| Arm Type | T-Bar |
| Seat Height Minimum | 16.88" |
| Armrest Material | Aluminum, Plastic, Steel |
| Armrest Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Arms Included | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 28.13" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Height Minimum | 42.25" |
| Overall Depth Maximum | 27.75" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Arm Height From Seat | 8.63" to 11.13" |
| Overall Height Maximum | 46.75" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Glide Details | Five 1.97" Dual-Wheel Casters |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Back Height Maximum | 25" |
| Back Color | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.62935 |
| Height: | 12.2 |
| Length: | 25.6 |
| Shipping Dimensions: | 25.6" x 25.56" x 12.2" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.19246 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 25.56 |





