Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Genaro Series Half-Back Sled Base Guest Chair Fabric 25" x 24.80" 33.66", Black Seat, Back,
Manufacturer Number: RL43C11
Number: ALE-RL43C11
Add item to cart:
$288.56
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-RL43C11 |
| Description: | Alera® Genaro Series Half-Back Sled Base Guest Chair Fabric 25" x 24.80" 33.66", Black Seat, Back, |
| Additional Information: |
Clean, classic lines complement any office environment. Configure to create reception, lounge, conference, and waiting rooms. Thickly padded for maximum comfort. Durable upholstery withstands everyday use. Padded armrests for soft support. Sturdy steel sled base. Clean, classic lines complement any office environment. Configure to create reception, lounge, conference, and waiting rooms. Thickly padded for maximum comfort. Durable upholstery withstands everyday use. Padded armrests for soft support. Sturdy black steel sled base. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RL43C11 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $306.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Height Maximum | 18.11" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Special Features | Fabric |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 17.72" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Arm Type | Padded Loop |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Arm Height From Seat | 8.75" |
| Posture Lock | No |
| Seat Width Maximum | 20.47" |
| Base/Frame Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Overall Depth Maximum | 24.80" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Width Maximum | 19.69" |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Arms Included | Yes |
| Armrest Material | Steel, Vinyl |
| Distance Between Arms | 20.88" |
| Overall Height Maximum | 33.66" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.50408 |
| Height: | 11.02 |
| Length: | 26.77 |
| Shipping Dimensions: | 26.77" x 23.23" x 11.02" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.96584 |
| Weight: | 29.76 |
| Width/Diameter: | 23.23 |





