Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
Alera® Ispara Series Armless Chair 26.57" x 30.71" 31.1", Black Seat, Back, Silver Base
Manufacturer Number: RL8319CS
Number: ALE-RL8319CS
Add item to cart:
$415.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-RL8319CS |
| Description: | Alera® Ispara Series Armless Chair 26.57" x 30.71" 31.1", Black Seat, Back, Silver Base |
| Additional Information: |
Contemporary geometric styling in soft durable bonded leather. Modular armless design allows multiple chairs to be configured to create layouts that work in any room. Configure with ottomans suitable as side tables, coffee tables, or just to kick your legs up. Heavy duty silver steel structure withstands constant use and movement. Contemporary geometric styling in soft durable leather. Configure your reception area or waiting room with these chairs and ottomans. Modular pieces fit even the most difficult layouts. Heavy duty silver steel structure withstands constant use and movement. Leveling glides for stability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RL8319CS |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $528.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Chair;Sofa;Loveseat;Club Chair;Alera;Reception;Reception Lounge;Waiting Room;Silla;Sillon |
| Seat Depth Maximum | 23.03" |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 400 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Maximum | 16.33" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 17.32" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Width Maximum | 26.57" |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Posture Lock | No |
| Seat Width Maximum | 27.17" |
| Base/Frame Color | Silver |
| Asynchronous Control | No |
| Overall Depth Maximum | 30.71" |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Width Maximum | 26.38" |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 31.1" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.44901 |
| Height: | 9.84 |
| Length: | 33.46 |
| Shipping Dimensions: | 33.46" x 31.5" x 9.84" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.00189 |
| Weight: | 50.71 |
| Width/Diameter: | 31.5 |





