Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® NSF Certified Industrial Heavy-Duty Wire Shelving Starter Kit Four-Shelf 48w x 24d 72h, Silver
Manufacturer Number: SW504824SR
Number: ALE-SW504824SR
Add item to cart:
$540.14
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-SW504824SR |
| Description: | Alera® NSF Certified Industrial Heavy-Duty Wire Shelving Starter Kit Four-Shelf 48w x 24d 72h, Silver |
| Additional Information: |
Ideal storage solution for your heavy-duty storage requirements. Snap-together design assembles in minutes. Can be set up as a four-tier single rack or as two two-tier racks to meet specific needs. Open design allows air circulation and reduces dust build-up. Shelves adjust in 1" increments. Find your ideal storage solution for industrial, foodservice, medical industry and all other storage needs. Reinforced extra-strong welded wire construction provides unmatched strength and stability. Open design that allows for air circulation. Shelves adjust in 1" increments. Can be set up as a four-tier single rack or as two two-tier racks to meet specific needs. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | SW504824SR |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Racks & Shelving |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56111803 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Book, Book Shelf, Book Shelves, Bookcase, Bookcases, Books, Furniture, Furniture Shelf, Ledges, Office Furniture, Racks, Repisa, Trestles, Wire Shelf, Wire Shelves, Wire Shelving |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, NSF Certified for Dry Only Environments |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Silver |
| Shelf Capacity (Weight) | 1,000 lbs |
| Overall Width | 48" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Silver |
| Special Features | Up to 1,000 lbs. per shelf (evenly distributed). |
| Maximum Weight Capacity | 4,000 lbs |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | Use of casters (optional) may reduce total weight capacity. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shelf Depth | 1.63" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 72" |
| Global Product Type | Food Service Racks |
| Package Includes | (4) Shelves, Posts, Feet Leveling Glides, Conversion Kit to Convert to Two Half-Height (36"H) Two-Shelf Units |
| Material(s) | Steel |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.80905 |
| Height: | 6.69 |
| Length: | 49.61 |
| Shipping Dimensions: | 49.61" x 24.6" x 6.69" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.72484 |
| Weight: | 79.42 |
| Width/Diameter: | 24.6 |





