Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Valencia™ Series Mobile File/File Pedestal Left or Right, 2 Legal/Letter-Size File Drawers, Medium Cherry, 15.38" x 20" 26.63"
Manufacturer Number: VA582816MC
Number: ALE-VA582816MC
Add item to cart:
$511.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-VA582816MC |
| Description: | Alera® Valencia™ Series Mobile File/File Pedestal Left or Right, 2 Legal/Letter-Size File Drawers, Medium Cherry, 15.38" x 20" 26.63" |
| Additional Information: |
A contemporary classic file with clean lines and modern metalwork. Thermally fused woodgrain laminate is scratch-, dent-, and water-resistant. Central locking safety keys fold-away for a slimmer profile. Easily mobile on five casters (two locking) and front center caster helps prevent tipping. Fully assembled, just attach casters. Management office solutions featuring versatility to spare. Durable woodgrain laminate finishes. Commercial-grade 1" thick worksurface and side panels are water-, scratch- and dent-resistant, featuring protective 3 mm edge banding. Matching finishes throughout the Valencia™ Series desk, bookcase, storage and conference table components. Leveling glides compensate for uneven floors. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VA582816MC |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101702 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | File Cabinet, Mobile, Mobile File/File Pedestal, Mobile Pedestal |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Edge Detail Profile | Bullnose |
| Caster Indicator | Yes |
| Drawer Configuration | File |
| Pedestal Count | 1 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Color Family | Cherry |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | Yes |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Caster Details | Two Locking Swivel Casters, Three Non-Locking Swivel Casters |
| Overall Height | 26.63" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color(s) | Medium Cherry |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Document Size Accommodation | Legal, Letter |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Overall Depth | 20" |
| Overall Width | 15.38" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Number of Drawers | 2 |
| Corner/Edge Protector | 0.12" Plastic T-Mold Band |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.81643 |
| Height: | 17.91 |
| Length: | 29.13 |
| Shipping Dimensions: | 29.13" x 22.64" x 17.91" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.83548 |
| Weight: | 67.1 |
| Width/Diameter: | 22.64 |





