Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Veon Series Executive High-Back Bonded Leather Chair Supports Up to 275 lb, Brown Seat/Back, Bronze Base
Manufacturer Number: VN4159
Number: ALE-VN4159
Add item to cart:
$478.37
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-VN4159 |
| Description: | Alera® Veon Series Executive High-Back Bonded Leather Chair Supports Up to 275 lb, Brown Seat/Back, Bronze Base |
| Additional Information: |
All day mattress-like comfort. Coil spring cushioned seat provides long-lasting, mattress-like comfort. Ergonomic side bolsters for added support. Adjustable lumbar support for optimal back positioning. Integrated cushioned leather headrest and padded leather armrests. Five-star base with protective foot zones. Generously cushioned waterfall seat reduces pressure points at the back of the knee. All day mattress-like comfort. Coil spring cushioned seat provides long-lasting comfort. Ergonomic side bolsters for added support plus integrated leather headrest and padded leather armrests. Adjustable lumbar support for optimal back positioning. Five-star base with protective foot zones. Generously cushioned waterfall seat reduces pressure at the back of the knees. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VN4159 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $600.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera®, Chairs/Stools |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Armrest Material | Bonded Leather |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Posture Lock | No |
| Seat Width Maximum | 21.65" |
| Seat Color | Brown |
| Overall Height Maximum | 46.46" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Seat Height Maximum | 22.44" |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Overall Width Maximum | 28.15" |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Distance Between Arms | 21.25" |
| Overall Depth Maximum | 30.51" |
| Arms Included | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Details | Five Nylon Casters |
| Arm Type | Padded Loop |
| Armrest Color | Brown |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Color | Brown |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Brown |
| Seat Depth Maximum | 17.01" |
| Overall Height Minimum | 43.70" |
| Back Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Arm Height From Seat | 6.63" |
| Base/Frame Color | Bronze |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Seat Height Minimum | 19.69" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Width Maximum | 21.46" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Maximum | 28.94" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.03541 |
| Height: | 16.56 |
| Length: | 32.69 |
| Shipping Dimensions: | 32.69" x 26.0" x 16.56" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 8.14526 |
| Weight: | 49.16 |
| Width/Diameter: | 26.0 |





