Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Insertable Big Tab™ 11" x 17" Plastic Dividers 8-Tab, 11 17, Green, 1 Set
Manufacturer Number: 11179
Number: AVE-11179
Add item to cart:
$8.64
/ Set
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Set* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-11179 |
| Description: | Avery® Insertable Big Tab™ 11" x 17" Plastic Dividers 8-Tab, 11 17, Green, 1 Set |
| Additional Information: |
The 11" x 17" size is perfect for engineering documents, blueprints, planograms, financial spreadsheets and more. Tabs won't fall out! Special tab design secures inserts, making it easy to insert and remove tab titles. Durable plastic allows for frequent reference. Translucent, multicolored dividers have tabs that are bigger, providing 50% more writing space than standard tabs. Easy to customize with free templates from Avery Design & Print. Handwrite or print inserts (compatible with laser and inkjet printers). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 11179 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Index Dividers, Index Dividers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44122008 |
| Keywords | 11 x 17, 8-Tab Style, Big Tab Dividers, Binder Index, Cataloging, Classification, Dividers, Filing, Indexes, Recordkeeping, Ring Binder Divider, Subject Divider, Systems, Tab Divider |
| Tab Orientation | Side Tab |
| Index Divider Form Quantity | 1 Set |
| For Use With | Ring Binders |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Index Divider Material(s) | Plastic |
| Index Divider Color(s) | Green |
| Product Compostability Indicator | N |
| Tab Color(s) | Assorted |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tab Material(s) | Plastic |
| Color Family | Green |
| Punched/Unpunched | 3-Hole Punched |
| Tab Style | 8-Tab |
| Global Product Type | Customizable Index Dividers |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Index Divider Size | 11 x 17 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Index Divider Style | Customizable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Tab Color Assortment | Blue, Green, Light Blue, Light Green, Light Orange, Navy, Orange, Yellow |
| Unit: Set | |
| Unit: | Set |
| Density: | 50.50505 |
| Height: | 0.1 |
| Length: | 17.8 |
| Shipping Dimensions: | 17.8" x 11.3" x 0.1" |
| Upc Code: | 072782111793 |
| Case Cube: | 0.00693 |
| Weight: | 0.35 |
| Width/Diameter: | 11.3 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 23.9991 |
| Height: | 17.75 |
| Length: | 1.5 |
| Shipping Dimensions: | 1.5" x 11.25" x 17.75" |
| Upc Code: | 30072782111794 |
| Case Cube: | 0.17334 |
| Weight: | 4.16 |
| Width/Diameter: | 11.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.42778 |
| Height: | 3.119 |
| Length: | 19.046 |
| Shipping Dimensions: | 19.046" x 12.215" x 3.119" |
| Upc Code: | 50072782111798 |
| Case Cube: | 0.41992 |
| Weight: | 8.998 |
| Width/Diameter: | 12.215 |

0
