Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Shipping Labels with TrueBlock® Technology w/ Laser Printers, 2 x 4, White, 10/Sheet, 100 Sheets/Box
Manufacturer Number: 05163
Number: AVE-5163
Add item to cart:
$67.11
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-5163 |
| Description: | Avery® Shipping Labels with TrueBlock® Technology w/ Laser Printers, 2 x 4, White, 10/Sheet, 100 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Create professional-looking labels quickly. Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more! Easy to customize with free templates and designs. Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 05163 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | Address, Address Labels, Classifications, Identifications, Label, Labels, Laser, Laser Printer, Laser Printer Labels, Mailing, Mailrooms, Receiving, Shipping, Smooth Feed Sheets, Stickers, White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Material(s) | Paper |
| Shape | Rectangular |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Label Size - text | 2 x 4 |
| Color Family | White |
| Sheets Per Unit | 100 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Product Compostability Indicator | N |
| Label Color(s) | White |
| Labels Per Unit | 1,000 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Sheet (W x L) | 8.5 x 11 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Special Features | 8.5 x 11 Sure Feed® Sheets for Laser Printers—Designed for reliable printer feed. |
| Labels Per Sheet | 10 |
| Interpack Quantity Description | 10/Sheet, 100 Sheets/Box |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 39.32918 |
| Height: | 0.9 |
| Length: | 11.4 |
| Shipping Dimensions: | 11.4" x 8.8" x 0.9" |
| Upc Code: | 072782051631 |
| Case Cube: | 0.06738 |
| Weight: | 2.65 |
| Width/Diameter: | 8.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 25.65278 |
| Height: | 6.875 |
| Length: | 12.125 |
| Shipping Dimensions: | 12.125" x 10.0" x 6.875" |
| Upc Code: | 50072782051636 |
| Case Cube: | 0.4824 |
| Weight: | 12.375 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 1000 |
| Density: | 39.26817 |
| Height: | 1.125 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 9.0" x 1.125" |
| Upc Code: | 072782051631 |
| Case Cube: | 0.06738 |
| Weight: | 2.646 |
| Width/Diameter: | 9.0 |

0
