Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Heavy-Duty View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, Navy Blue
Manufacturer Number: 79802
Number: AVE-79802
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-79802 |
| Description: | Avery® Heavy-Duty View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, Navy Blue |
| Additional Information: |
Heavy-duty binders are perfect for extended use. Binder features a DuraHinge® design that's stronger, lasts longer and resists tearing, and DuraEdge® that makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. One touch EZD® rings provide easy access and have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Clear cover and spine for easy customization. Customize your binder with free, easy-to-use templates and designs at Avery® Design & Print online. Heavy-Duty view binder with one touch EZD® rings is perfect for long-term, regular use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge® feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deep-textured film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Clear cover and spine for easy customization. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One touch EZD® rings provide easy access and have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Customize the cover with free, easy-to-use templates and designs at Avery® Design & Print online. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 79802 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Binders |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44122003 |
| Keywords | Classrooms, EZD-Rings, Education, Loose-Leaf, Notebooks, Portfolios, Rings, Schools, View-Binders |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Ring Style | One Touch EZD Ring |
| Inside Pocket Description | Two Front, Two Back |
| Ring Mounting | Spine |
| Binder Type | Ring |
| Back Cover Insert Size | 10.63 x 11.25 |
| Front Cover Insert Size | 11.75 x 11.25 |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Spine Insert Size | 2.63 x 11.25 |
| Binder Style | View |
| Insert Description | Front, Spine, Back |
| Material(s) | Polypropylene |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 39% |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Color Family | Blue |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Color(s) | Navy Blue |
| Binder Sheet Capacity | 540 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 5.14325 |
| Height: | 3.4 |
| Length: | 11.6 |
| Shipping Dimensions: | 11.6" x 11.5" x 3.4" |
| Upc Code: | 077711798021 |
| Case Cube: | 0.26248 |
| Weight: | 1.35 |
| Width/Diameter: | 11.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.2771 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 12.625 |
| Shipping Dimensions: | 12.625" x 12.25" x 10.75" |
| Upc Code: | 50077711798026 |
| Case Cube: | 0.96213 |
| Weight: | 10.85 |
| Width/Diameter: | 12.25 |

0
