Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Heavy-Duty Non-View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, Blue
Manufacturer Number: 79882
Number: AVE-79882
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-79882 |
| Description: | Avery® Heavy-Duty Non-View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, Blue |
| Additional Information: |
Heavy-duty binders for extended use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Four clear interior pockets offer extra storage. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One Touch slant rings open with ease, keep pages secure and have a higher page capacity compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings for a clean spine. Binders are made out of heavy-duty, non-stick poly material and won’t lift ink or toner off printed pages. Heavy-duty binders for extended use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One Touch slant rings open with ease, keep pages secure and have a higher page capacity compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings for a clean spine. Binders are made out of heavy-duty, non-stick poly material and won’t lift ink or toner off printed pages. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 79882 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Binders |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44122003 |
| Keywords | AVERY, Binders, Classrooms, D-Ring, D-Ring Binder, EZD, Education, Loose-Leaf, Notebook, Notebooks, Portfolios, Ring Binders, Rings, Schools |
| Binder Color(s) | Blue |
| Inside Pocket Description | Two Front, Two Back |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Ring Style | One Touch EZD Ring |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Sheet Capacity | 540 |
| Binder Type | Ring |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Style | Non-View |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 11% |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Color Family | Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 44% |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Total Recycled Content Percent | 55% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.97534 |
| Height: | 3.1 |
| Length: | 11.6 |
| Shipping Dimensions: | 11.6" x 11.3" x 3.1" |
| Upc Code: | 077711798823 |
| Case Cube: | 0.23516 |
| Weight: | 1.17 |
| Width/Diameter: | 11.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.39952 |
| Height: | 10.76 |
| Length: | 12.64 |
| Shipping Dimensions: | 12.64" x 12.26" x 10.76" |
| Upc Code: | 50077711798828 |
| Case Cube: | 0.96495 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 12.26 |





