Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Heavy-Duty Non-View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 1.5" Capacity, 11 x 8.5, Black
Manufacturer Number: 79985
Number: AVE-79985
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-79985 |
| Description: | Avery® Heavy-Duty Non-View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 1.5" Capacity, 11 x 8.5, Black |
| Additional Information: |
Heavy-duty binders for extended use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Four clear interior pockets offer extra storage. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One Touch slant rings open with ease, keep pages secure and have a higher page capacity compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings for a clean spine. Binders are made out of heavy-duty, non-stick poly material and won’t lift ink or toner off printed pages. Heavy-duty binders for extended use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One Touch slant rings open with ease, keep pages secure and have a higher page capacity compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings for a clean spine. Binders are made out of heavy-duty, non-stick poly material and won’t lift ink or toner off printed pages. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 79985 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Binders |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44122003 |
| Keywords | AVERY, Binders, Classrooms, D-Ring, D-Ring Binder, EZD, Education, Loose-Leaf, Notebook, Notebooks, Portfolios, Ring Binders, Rings, Schools |
| Binder Type | Ring |
| Material(s) | Polypropylene |
| Binder Size Capacity | 1.5" |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Sheet Capacity | 400 |
| Binder Style | Non-View |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Inside Pocket Description | Two Front, Two Back |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 43% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 11% |
| Binder Color(s) | Black |
| Ring Mounting | Back |
| Color Family | Black |
| Ring Style | One Touch EZD Ring |
| Total Recycled Content Percent | 54% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.59766 |
| Height: | 2.3 |
| Length: | 11.6 |
| Shipping Dimensions: | 11.6" x 10.7" x 2.3" |
| Upc Code: | 077711799851 |
| Case Cube: | 0.16521 |
| Weight: | 1.09 |
| Width/Diameter: | 10.7 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.52183 |
| Height: | 11.38 |
| Length: | 16.88 |
| Shipping Dimensions: | 16.88" x 12.64" x 11.38" |
| Upc Code: | 50077711799856 |
| Case Cube: | 1.40513 |
| Weight: | 19.0 |
| Width/Diameter: | 12.64 |

0
