Number: DEF-CM16243COM15
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | DEF-CM16243COM15 |
| Description: | deflecto® UltraMat All Day Use Chair Mat for High Pile Carpeting, 45 x 53, Clear |
| Additional Information: |
Warranty: Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | CM16243COM15 |
| Manufacturer Name: | Deflecto, LLC. |
| Supplier categories | Furniture, Chair Mats & Floor Mats, Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Application | Carpets |
| Capacity (Weight) | 25.2 lbs. |
| Backing Material | Vinyl |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Style | Rectangular |
| Surface | High Pile |
| Material(s) | Vinyl |
| Length | 53" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 45" |
| Lip Size (W x L) | No Lip |
| Backing Type | Studded |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Clear |
| Global Product Type | Mats-Chair Mat |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1/4" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.49113 |
| Height: | 46.0 |
| Length: | 15.0 |
| Shipping Dimensions: | 15.0" x 15.0" x 46.0" |