Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® 12Cs Cross-Cut Shredder 12 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4360001
Number: FEL-4360001
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4360001 |
| Description: | Fellowes® Powershred® 12Cs Cross-Cut Shredder 12 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
SafeSense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening. Shreds 12 sheets per pass into 5/32" x 2" cross-cut particles (Security Level P-3). Safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail. Shreds for up to 5 minutes before a 30 minute cool down period is needed. 4-gallon pull-out bin. For 1 user. Provides active shredder safety technology for the small office. SafeSense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening. Shreds 12 sheets per pass into 5/32” x 2” cross-cut particles (Security Level P-3) and also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail. It has a 4-gallon pull-out bin. Designed for individual use, shreds for up to 5 minutes before a 30 minute cool down period is needed. |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 4360001 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Keywords | Cross Cut Shredder, Crosscut Shredder, Deskside Shredder, Fellowes, Paper Shredder, Personal Shredder, Powershred, Shredder, Shredders |
| Width | 8.75" |
| Jam Prevention | No |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 8 ft/min |
| Model | Powershred® 12Cs |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compliance Standards | CSA Approved, cUL Approved, UL Listed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Daily Usage Level | Light |
| Sheet Capacity | 12 Manual |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Throughput (Sheets X Speed) | 96 |
| Auto Reverse on Jams | No |
| Throat Width | 9" |
| Security Level (DIN 66399) | P-3 |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Wastebin Included | Yes |
| Run Time | 5 min On/30 min Off |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | Manual, Sample Oil, (3) Bags |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Separate Slots | No |
| Depth | 17" |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 2" |
| Motor HP | 0.72 hp |
| Bin Full Indicator | No |
| Shredder Type | 12 Manual Cross-Cut |
| Wastebin Capacity | 4 gal |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Height | 16" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.79496 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 8.75" x 16.0" |
| Upc Code: | 50043859697279 |
| Case Cube: | 1.37731 |
| Weight: | 19.0 |
| Width/Diameter: | 8.75 |





