Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® 76Ct Cross-Cut Shredder 16 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4676001
Number: FEL-4676001
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4676001 |
| Description: | Fellowes® Powershred® 76Ct Cross-Cut Shredder 16 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Jam Buster powers through tough jams. SilentShred™ performance shreds without noisy disruptions. Shreds up to 16 sheets per pass into 5/32 x 1-1/2” cross-cut particles (Security Level P-4). Also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, CDs/DVDs and junk mail. Shreds for up to 20 minutes before a 40-minute cool-down period is needed. Provides powerful deskside shredding with jam protection. Jam Buster powers through tough jams, while SilentShred™ performance shreds without noisy disruptions. The 76Ct shreds 16 sheets per pass into 5/32” x 1-1/2” cross-cut particles (Security Level P-4) and also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, CDs/DVDs and junk mail. It has a 6.5-gallon pull-out bin. Designed for individual use, the 76Ct shreds for up to 20 minutes before a 40 minute cool down period is needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4676001 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44111515 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Shredder Type | 16 Manual Cross-Cut |
| Sheet Capacity | 16 Manual |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Model | Powershred® 76Ct |
| Height | 22.44" |
| Jam Free Feature | Jam Buster |
| Color(s) | Black/Dark Silver |
| Daily Usage Level | Light |
| Run Time | 20 min On/40 min Off |
| Specialty Shredding | CDs/DVDs, Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Throat Width | 9" |
| Jam Prevention | Yes |
| Throughput (Sheets X Speed) | 224 |
| Separate Slots | Yes |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36052 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Wastebin Capacity | 6.5 gal |
| Wastebin Included | Yes |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 14 ft/min |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 1/2" |
| Depth | 10.44" |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Width | 15" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Auto Reverse on Jams | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.92215 |
| Height: | 20.38 |
| Length: | 18.75 |
| Shipping Dimensions: | 18.75" x 10.75" x 20.38" |
| Upc Code: | 50043859660228 |
| Case Cube: | 2.37722 |
| Weight: | 64.0 |
| Width/Diameter: | 10.75 |





