Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 9015e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1G5L3A#B1H
Number: HEW-1G5L3A
Add item to cart:
$356.29
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1G5L3A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 9015e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Take control of print, scan, copy, and fax jobs with tap-and-swipe ease using the color touchscreen. Work faster with the auto document feeder. Automatic two-sided printing. Reduce interruptions with self-healing Wi-Fi that keeps you connected. Get security essentials to help maintain privacy and control. Connect to cloud-based printing to print from anywhere. Designed for shared home offices doing a range of print tasks, including professional color documents and even a few photos. Count on the fast print speeds, automatic two-sided printing, reliable Wi-Fi connectivity, and a large paper capacity. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1G5L3A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Maximum Print Speed (Black) | 32 ppm |
| Maximum Copies | 99 |
| Handset | No |
| Broadcast Groups | 20 |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 9015e |
| Secure Print Function | Yes |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input | 250 Sheet Input Tray |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Inkjet |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Depth | 20.46" |
| Fax Resolution (Color) (Width x Height) | 200 x 200 dpi |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Copying Speed (Color) | 32 cpm |
| Weight | 20.43 lbs |
| LCD Display Format | 2.7" Capacitive Touchscreen CGD |
| Dual Access Capability | No |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 25,000 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Secure Fax (Password) | No |
| B&W or Color Output | Color |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Standard Memory | 512 MB |
| Speed Dial Memories | 99 |
| Height | 10.94" |
| One Touch Presets | 3 |
| Network Ready | Yes |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11a/b/g/n Wireless |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Power Consumption | 30 W Peak |
| Duplex Printing | Automatic |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 17.3" |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| PC Free Printing | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Printing | Yes |
| Copying Speed (Black) | 32 cpm |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | HP 962 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge, HP 962 Setup Cyan Instant Ink Ready Cartridge, HP 962 Setup Magenta Instant Ink Ready Cartridge, HP Setup 962 Yellow Original Instant Ink Ready Cartridge, Regulatory Flyer, Ink Caution Flyer, Power Cord, Setup Poster, Reference Guide |
| First Page Out | 9 s |
| Maximum Print Speed (Color) | 32 ppm |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indicator | N |
| Borderless Printing | Yes |
| Delayed Transmission | Yes |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Color Depth | 24 b |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Sorting Function | No |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, RJ-11, USB, Wi-Fi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.38603 |
| Height: | 12.8 |
| Length: | 19.57 |
| Shipping Dimensions: | 19.57" x 16.1" x 12.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.3339 |
| Weight: | 24.24 |
| Width/Diameter: | 16.1 |





