Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP ENVY 6455e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 223R1A#B1H
Number: HEW-223R1A
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-223R1A |
| Description: | HP ENVY 6455e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Self-healing Wi-Fi automatically detects and resolves connectivity issues to help reduce interruptions. Start printing quickly from your smartphone or tablet. Print, scan, and copy everyday documents from your smartphone using HP Smart app. Work faster with the auto document feeder. Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Get quick and easy printing directly at the smart control panel—buttons appear only when needed. Print, scan, and copy everyday documents. Set up and connect on any device, and get self-healing Wi-Fi. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Discontinued |
| Manufacturer Number: | 223R1A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | TH |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Width | 17.02" |
| Weight | 13.58 lbs |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 11 |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Sorting Function | No |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Paper Input | 100 Sheet Input Tray |
| Auto Duplexing Functions | No |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 100 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | ENVY 6455e |
| Dual Access Capability | Yes |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Wireless Printing | Yes |
| First Page Out | 18 s |
| Borderless Printing | Yes |
| B&W or Color Output | Color |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Power Consumption | 4 W Peak |
| Copying Speed (Black) | 8 cpm |
| Color Depth | 24 b |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| Standard Memory | 256 MB |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Maximum Print Speed (Color) | 17 ppm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 20.13" |
| PC Free Printing | Yes |
| Copying Speed (Color) | 4 cpm |
| Secure Print Function | No |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Letter |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Height | 7.6" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Network Capable | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Maximum Copies | 9 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.18285 |
| Height: | 8.58 |
| Length: | 18.66 |
| Shipping Dimensions: | 18.66" x 16.06" x 8.58" |
| Upc Code: | 195161625039 |
| Case Cube: | 1.48799 |
| Weight: | 16.64 |
| Width/Diameter: | 16.06 |





