Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578z Wireless Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7ZU88A
Number: HEW-7ZU88A
Add item to cart:
$3,593.98
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7ZU88A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578z Wireless Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Firmware is automatically checked during startup to determine if it's authentic code—digitally signed by HP. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Manage jobs directly at the MFP, using the 8" color touchscreen with image preview. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each device regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. Whitelisting checks firmware during startup to help ensure that it’s authentic, good code—digitally signed by HP. Modern, tablet-like color touchscreens on the M578 keep things simple and intuitive across your fleet of Enterprise devices. A scalable control panel interface improves future extensibility and allows for customization, along with a robust set of apps and usability features. The control panel features an enhanced image preview—now for both copies and scans. You can preview and edit scans before sending them, right from the color touchscreen. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7ZU88A |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business day onsite warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Consumption | 617 W Peak |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Dual Access Capability | Yes |
| Color Depth | 24 b |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Copying Speed (Black) | 40 cpm |
| Network Ready | Yes |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Handset | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Secure Fax (Password) | No |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray |
| Maximum Memory | 3.75 GB |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Telephone Features | No |
| Maximum Print Speed (Color) | 40 ppm |
| Printing Type | Laser |
| Delayed Transmission | No |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Height | 33" |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise Flow MFP M578z |
| PC Free Printing | Yes |
| Sorting Function | No |
| Wireless Printing | Yes |
| Remote Fax Retrieval | No |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Borderless Printing | No |
| Weight | 85 lbs |
| Width | 32.3" |
| First Page Out | 7.8 s |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Double Postcard (JIS), Envelope (No. 9, No. 10, Monarch), Executive, Legal, Letter, Oficio, Postcard (JIS), Statement |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Network Capable | Yes |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Depth | 34" |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB, Wi-Fi |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen Plus Integrated Keyboard |
| Package Includes | (4) Preinstalled HP LaserJet Toner Cartridges, Toner Collection Unit, In-Box Documentation, Power Cord |
| Secure Print Function | Yes |
| Copying Speed (Color) | 40 cpm |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.60131 |
| Height: | 23.6 |
| Length: | 29.7 |
| Shipping Dimensions: | 29.7" x 25.6" x 23.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.384 |
| Weight: | 99.7 |
| Width/Diameter: | 25.6 |





