Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5703.GA10.T
Number: HON-5703GA10T
Add item to cart:
$374.69
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5703GA10T |
| Description: | HON® Volt® Series Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Generously-proportioned seat and back cushions with stain-resistant polyester upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Synchro-tilt allows back to recline at a 2-to-1 ratio to seat angle. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5703.GA10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $463.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black Fabric, Chair, Chairs, Furniture, HON, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Swivel/Tilt, Task Chair, Volt, Workstations |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 22.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Height Maximum | 40" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Minimum | 35.75" |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Overall Width Maximum | 25.75" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Color Family | Black |
| Seat Color | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Arms Included | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Depth Maximum | 18.75" |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 25.75" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Color | Black |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.74937 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 25.2 |
| Shipping Dimensions: | 25.2" x 24.8" x 13.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.10607 |
| Weight: | 29.0 |
| Width/Diameter: | 24.8 |





