Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
HON® Ignition® Series Mesh Back Mobile Stacking Chair Fabric Seat, 25 x 21.75 33.5, Basalt/Black, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: IS6FHIMAPX25
Number: HON-IS6FHIMAPX25
Add item to cart:
$609.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IS6FHIMAPX25 |
| Description: | HON® Ignition® Series Mesh Back Mobile Stacking Chair Fabric Seat, 25 x 21.75 33.5, Basalt/Black, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Multipurpose chair stacks up to four high for space-efficient storage. Breathable mesh back offers comfort and support. Fabric upholstered seat with Nano-Tex® for superior stain resistance. Easily mobile on four dual-wheel casters. Simple assembly with no tools required. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | IS6FHIMAPX25 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Four Dual-Wheel Casters |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Multi-Task Control | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Width Maximum | 18.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 14% |
| Seat Color | Basalt |
| Weight (Fully Assembled) | 20 lb |
| Integral Lumbar Support | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Back Height Maximum | 18.13" |
| Color Family | Gray |
| Asynchronous Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Back Width Maximum | 18.25" |
| Distance Between Arms | 21.5" |
| Seat Fill Material | Foam |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 17.38" |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Overall Depth Maximum | 21.75" |
| Total Recycled Content Percent | 17% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Special Features | Blended Fabric Seat Upholstery |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Arm Type | Loop |
| Arms Included | Yes |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 18.75" |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.44133 |
| Height: | 49.08 |
| Length: | 26.5 |
| Shipping Dimensions: | 26.5" x 25.81" x 49.08" |
| Upc Code: | 00194446264789 |
| Case Cube: | 19.42651 |
| Weight: | 28.0 |
| Width/Diameter: | 25.81 |

0
