Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 21" 28.1" Seat Height, Black
Manufacturer Number: VL539MM10
Number: HON-VL539MM10
Add item to cart:
$656.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-VL539MM10 |
| Description: | HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 21" 28.1" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
HON Prominent seating is well-known for a high level of comfort and style. This high-back task stool brings a higher level of comfort to sit-to-stand and standing-height worksurfaces. Height- and width-adjustable arms and an adjustable footring allow you to fit your chair to your specific needs, which makes this chair ideal for a variety of users and spaces. Breathable woven mesh back conforms to the upper body for added support. Contoured, breathable mesh seat cushion features two layers of padding for greater comfort. Frame and five-star base are molded from fiberglass-reinforced resin for increased durability. Adaptable design for professional, administrative and technology functions as well as meeting workspaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VL539MM10 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 48101915 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 28.1" |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Maximum | 50" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Minimum | 42.9" |
| Base/Frame Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Overall Width Maximum | 28.5" |
| Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Distance Between Arms | 21" |
| Arm Height From Seat | 36.4" |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Asynchronous Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Color | Black |
| Back Width Maximum | 17.1" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 17.1" |
| Armrest Material | Aluminum |
| Seat Height Minimum | 21" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 27.5" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Armrest Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Maximum | 22.8" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Seat Width Maximum | 20.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.70246 |
| Height: | 25.98 |
| Length: | 26.57 |
| Shipping Dimensions: | 26.57" x 14.17" x 25.98" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.66053 |
| Weight: | 43.6 |
| Width/Diameter: | 14.17 |





