Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Command™ General Purpose Hooks Wire Multi-Pack, Small, Metal, White, 0.5 lb Capacity, 9 and 12 Strips/Pack
Manufacturer Number: 17067-9ES
Number: MMM-17067VP
Add item to cart:
$14.00
/ Package
Ships next day
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-17067VP |
| Description: | Command™ General Purpose Hooks Wire Multi-Pack, Small, Metal, White, 0.5 lb Capacity, 9 and 12 Strips/Pack |
| Additional Information: |
Damage-free hanging that holds strongly and removes cleanly. Fast and easy to hang. Works on a variety of surfaces including paint, wood, tile and more. No more nails, screws and tacks. Can be reused again and again with a Command™ Refill Strip. Forget about nails, screws and tacks, Command™ Hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command™ adhesive on the hook backs stick to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command™ Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17067-9ES |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 44111510 |
| Keywords | 3M, Cloakrooms, Closets, Clothes, Clothing, Coats, Hangers/Hooks, Hangers/Hooks-Hook, Storage |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Toggle Hooks—Metal-wire hooks. |
| Number of Hangers/Hooks | 9 |
| Hook Base Material | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Width | 0.75" |
| Mounting Details | Wall |
| Height | 1.63" |
| Size | Small |
| Hanger Color | White |
| Hook Material | Metal |
| Disclaimer Statement | Limited Warranty and Limitation of Liability (for product sold in USA): This product will be free from manufacturing defects. If defective, your exclusive remedy shall be, at 3M's option, product replacement or refund. 3M will not be liable for any loss or damage arising from this product, whether direct, indirect, special, incidental or consequential. |
| Package Includes | (9) Hooks, (12) Strips |
| Hook Color | White |
| Maximum Weight Capacity | 0.5 lb |
| Depth | 0.75" |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Hanger Material | Plastic |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 4.52796 |
| Height: | 1.67 |
| Length: | 6.38 |
| Shipping Dimensions: | 6.38" x 3.94" x 1.67" |
| Upc Code: | 051131949492 |
| Case Cube: | 0.02429 |
| Weight: | 0.11 |
| Width/Diameter: | 3.94 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.93629 |
| Height: | 7.6 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 7.6" x 7.6" |
| Upc Code: | 50051131949497 |
| Case Cube: | 0.40111 |
| Weight: | 1.98 |
| Width/Diameter: | 7.6 |





