Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Pendaflex® SureHook® Hanging Folders Extra-Capacity 2" Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Assorted Colors, 20/Box
Manufacturer Number: 6152X2 ASST
Number: PFX-6152X2ASST
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PFX-6152X2ASST |
| Description: | Pendaflex® SureHook® Hanging Folders Extra-Capacity 2" Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Assorted Colors, 20/Box |
| Additional Information: |
SureHook® technology with revolutionary built-in tension springs. Rods bend less. Folders stay on rails and slide with ease. Rods and hooks are stronger and sturdier. Folders work with existing systems. Patented polylaminate reinforced tops and bottoms. Lighter interior helps prevent misfiles. Includes tabs and inserts. Look no further for one of the smartest, most innovative hanging folders around. Features SureHook™ technology with revolutionary built-in tension springs. Rods bend less while folders stay on rails and slide with ease. Rods and hooks are stronger and sturdier. Folders work with existing systems. Patented polylaminate reinforced tops and bottoms provide strength. Lighter interior colors help prevent misfiles. Includes tabs and inserts. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6152X2 ASST |
| Manufacturer Name: | Pendaflex |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Hanging File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122017 |
| Keywords | Box Bottom, ESSELTE PENDAFLEX CORP., Extra Capacity, Files, Folders, HFF, Hanging File Folders, Hanging File Folders-Standard, Hanging Folders, Organization, Pendaflex, Pendaflex SureHook, Reinforced, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, SureHook: Pendaflex® |
| Folder Color Assortment | Blue, Bright Green, Orange, Red, Yellow |
| Color Family | Multicolor |
| Folder Size Type | Letter |
| Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Material | Plastic |
| Dividers per Folder | 0 |
| File Tab Cut | 1/5-Cut |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (25) Plastic Tabs, (1) Sheet of Inserts |
| Compartments per Folder | 1 |
| Folder Color | Assorted |
| Fasteners per Folder | 0 |
| Global Product Type | Hanging File Folders |
| Max Folder Expansion | 2" |
| File Tab Position | Assorted |
| Special Features | Extra-Capacity—Box bottom with a 2" capacity. |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 16.08143 |
| Height: | 2.81 |
| Length: | 13.0 |
| Shipping Dimensions: | 13.0" x 10.56" x 2.81" |
| Upc Code: | 78787610675 |
| Case Cube: | 0.22324 |
| Weight: | 3.59 |
| Width/Diameter: | 10.56 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.99813 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 13.5 |
| Shipping Dimensions: | 13.5" x 12.62" x 11.0" |
| Upc Code: | 50078787610670 |
| Case Cube: | 1.08453 |
| Weight: | 18.435 |
| Width/Diameter: | 12.62 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.08143 |
| Height: | 2.81 |
| Length: | 13.0 |
| Shipping Dimensions: | 13.0" x 10.56" x 2.81" |
| Upc Code: | 078787610675 |
| Case Cube: | 0.22324 |
| Weight: | 3.59 |
| Width/Diameter: | 10.56 |





