Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Texas Instruments TI-30XS MultiView™ Scientific Calculator, 16-Digit LCD
Manufacturer Number: TI-30XSMV
Number: TEX-TI30XSMV
1-800-860-8891 for price.
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TEX-TI30XSMV |
| Description: | Texas Instruments TI-30XS MultiView™ Scientific Calculator, 16-Digit LCD |
| Additional Information: |
Dual powered scientific calculator. Designed with unique features to allow you to enter more than one calculation, compare results and explore patterns, all on the same screen. Enter and view calculations in common Math Notation via the MATHPRINT Mode, including stacked fractions, exponents, exact square roots and more. Quickly view fractions and decimals in alternate forms by using the Toggle Key. Scroll through previous entries and investigate critical patterns as well as viewing and pasting into a new calculation. Explore an x, y table of values for a given function, automatically or by entering specific x values.Battery and case Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | TI-30XSMV |
| Manufacturer Name: | TEXAS INSTRUMENTS |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Accounting, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, Mathematics, Schools, Science, Texas Instruments, Texas Instruments® TI-30XS MultiView Calculator |
| Global Product Type | Calculators-Scientific |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Characters Height | 4 mm |
| Base Number Calculations | No |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Replacement Batteries | 3V Lithium |
| Fraction Calculations | Yes |
| Size | 3 1/4 x 7 1/4 |
| Double Zero Key | No |
| Fraction/Decimal Conversions | Yes |
| Case | Protective |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Number of Display Digits | 16 |
| Variable Statistics | Two |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Display Characters x Display Lines | 16 x 4 |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Display Notation | Numeric |
| Entry Logic | Algebraic |
| Equation Editor | Yes |
| Memory | 7 KB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Levels of Parentheses | 23 |
| Higher Mathematical Functions | Trigonometry |
| Display Type(s) | LCD |
| Complex Number Calculations | No |
| Grand Total Key | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Probability (Random Number) | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 10.85432 |
| Height: | 1.25 |
| Length: | 9.75 |
| Shipping Dimensions: | 9.75" x 6.688" x 1.25" |
| Upc Code: | 00033317190379 |
| Case Cube: | 0.04717 |
| Weight: | 0.512 |
| Width/Diameter: | 6.688 |





