Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Envelopes/Mailers
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Storage Envelopes
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Storage Envelopes
Universal® Kraft Clasp Envelope #10 1/2, Square Flap, Clasp/Gummed Closure, 9 x 12, Brown 100/Box
Manufacturer Number: 41907
Number: UNV-41907
Add item to cart:
$72.88
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-41907 |
| Description: | Universal® Kraft Clasp Envelope #10 1/2, Square Flap, Clasp/Gummed Closure, 9 x 12, Brown 100/Box |
| Additional Information: |
Heavyweight Kraft stock. Reinforced eyelet and two prong clasp. Gummed flap. Durable heavyweight Kraft stock resists rips and tears. Reinforced eyelet and two prong clasp stands up to regular use. Gummed flap delivers a secure seal. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 41907 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Envelopes & Mail Supplies, Storage Envelopes |
| Country of origin | AE |
| Unspsc | 44121507 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 32-lb. Sub., 9 x 12, BSN04424, Brown Kraft, Clasp, Clasp Envelopes, Envelope, Envelopes, Kraft Envelope, Letters, Mailer, Mailrooms, Packages, Posts, Receiving, SPR09090, Shipping, Stationery, UNIVERSAL |
| Color Family | Brown |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Basis Weight | 32 lb Bond |
| Flap Type | Square |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Seam Type | Center |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Envelopes/Mailers Closure | Clasp, Gummed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 9 x 12 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Trade Size | #10 1/2 |
| Global Product Type | Clasp/Storage Envelopes |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 14.87204 |
| Height: | 3.9 |
| Length: | 14.8 |
| Shipping Dimensions: | 14.8" x 9.3" x 3.9" |
| Upc Code: | 00087547419076 |
| Case Cube: | 0.31065 |
| Weight: | 4.62 |
| Width/Diameter: | 9.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 14.32352 |
| Height: | 9.75 |
| Length: | 20.438 |
| Shipping Dimensions: | 20.438" x 15.438" x 9.75" |
| Upc Code: | 50087547419071 |
| Case Cube: | 1.78029 |
| Weight: | 25.5 |
| Width/Diameter: | 15.438 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 14.88512 |
| Height: | 3.9 |
| Length: | 14.8 |
| Shipping Dimensions: | 14.8" x 9.3" x 3.9" |
| Upc Code: | 087547419076 |
| Case Cube: | 0.31065 |
| Weight: | 4.624 |
| Width/Diameter: | 9.3 |





